Lpg sistemlerinde kullanılan tanklar çelik saçtan imal edilmişlerdir. Dolayısıyla belli bir süre sonra korozyon oluşması ve hem dıştan hemde içten paslanması beklenmektedir.

Yasal mevzuata göre yakıt deposunda zaman içerisinde oluşan korozyon ve pastan dolayı 10 yıl dolmadan yenisi ile değiştirilmelidir.

Her ne kadar yeni düzenleme ile bu süre 15 yıla kadar uzatılmış olsa da üretici firmaların üretilen tankın 10 yıl ömrü vardır beyanının esas alınacağı Sanayi Bakanlığı tarafından bildirmiştir. Özetle fenni muayeneye girecek LPG’li araçların üzerindeki yakıt tankının 8 yaşından büyük olmaması şartı aranmaktadır. Yaşı muayene kurallarına aykırı ise değişimi yapılan yakıt tankı ile alakalı ilgili mevzuata göre tadilat projesi verilmelidir. Tank değişimi yaptığımız araçların tesliminde gerekli tadilat raporlarını araç sahibine dosya halinde teslim etmekteyiz.

Ayrıca tank değişimi yapılmış araçların mevzuata uygun kontrolleri yapılıp sızdırmazlık ve tadilat projeleri firmamızca verilir.

Son olarak lpg tesisatı üzerinde yapılacak bütün müdahaleler yetkili otogaz dönüşüm firmaları tarafından yapılmalıdır aksi taktirde telafisi mümkün olmayan kazalarla karşılaşmak sürpriz olmayacaktır.