Türkiye’nin direk enjeksiyonlu motora ilk defa LPG Dönüşümünü yapan firması olarak 2007 yılında başladığımız montajlarımıza yılların vermiş olduğu tecrübe ile devam ediyoruz.

TSI – TFSI – GDI – CGI motorlara Prins, BRC, Atiker ve Romano markalı ürünleri farklı motor yapısı ve bütçeye göre en ideal şekli ile siz değerli kullanıcılarımıza sunuyoruz.

Aşağıdaki fotoğraflarda yapılan direkt enjeksiyonlu montajlarımızdan bazı örnekleri görebilirsiniz;

Mercedes C180 1.6 CGI uygulanan kit Prins VSI-2 DI,

Volkswagen Jetta 1.4 TSI uygulanan kit BRC SDI 2.0

Hyundai i30 1.6 GDI uygulanan kit Atiker Atikfast DI

Volkswagen Tiguan 1.4 TSI uygulanan kit Prins VSI-2 DI

Direkt Enjeksiyonlu Motor Nedir? GDI TSI FSI Motorlar Nasıl Çalışır?

Direkt Benzin Enjeksiyon (Gasoline Direct Injection – GDI), benzini doğrudan yanma odasına püskürten yakıt enjeksiyon sistemidir. Her silindir için ayrı bir yakıt enjektörü vardır ancak diğer benzinli motorlardan farklı olarak yakıt enjektörleri emme manifoldu yerine piston kafasına monte edilir. Bu vesile ile yakıt emme manifoldu yerine direkt yanma odasına püskürtülür.

Benzinli motorlarda yanma veriminin arttırılması ve emisyon değerlerinin düşürülerek yakıt tüketiminin azaltılması en önemli çalışmaların başında gelmekte. Bu sebeple enjektörler yanma odasına yakınlaştırılarak benzinin direkt yanma odasına püskürtülmesi ile motorun verimi arttırılmıştır.

Direkt enjeksiyonlu motorlarda çok yüksek çalışma basıncı vardır. Giriş havasının turbo ya da kompresör ile basınçlandırılması ile benzin enjektörlerinin enjeksiyon basınçları da arttırılmıştır. Çok noktalı enjeksiyon sistemleri genel olarak 40 – 60 PSI (2,75 – 4,13 bar) çalışma basıncına sahip iken direkt enjeksiyon sistemlerinde benzin enjektörünün çalışma basıncı 2200 PSI’a (150 bar) kadar çıkmaktadır. Bu sayede daha küçük motor hacminde daha düşük emisyon oranları elde edilmiştir. Yanma veriminin arttırılması ile araçlardan elde edilen güç ve performans arttırılmıştır. Bu sayede araçlarda kullanılan motor hacimleri küçültülerek daha fazla verim alınmıştır.

Aracımda Performans Kaybı Olur mu?

Yakıtın fiziksel özelliklerindeki farklılıklar nedeniyle LPG bir araçta maksimum %4 performans kaybı olması kabul edilebilir. Bu düşük oran sürüş koşullarında hissedilebilmesi mümkün değildir.
Buradaki en önemli unsurlar kullanılan sistemin araç ile uyum içinde olması yani doğru ürün tercihi, yapılan montajın doğru bir şekilde uygulanması yani kaliteli bir işçilik, son olarak da uygulanan ayarların düzgün olması yani hava-yakıt karışımının (AFR) farklı motor devirlerine göre ideal karışım oranına uygun ayarlanması. Bu üç kural layıkıyla yerine getirilirse performans kaybı hissedilmesi mümkün değildir.

LPG Motorda Hararet Artışına Sebep Olur mu?

Volumetrik olarak benzin ve LPG’nin alt kalorifik değerleri şöyledir;

Benzin = 32,3 MJ/Dm³

LPG = 25,6 MJ/Dm³

LPG’nin alt kalorifik gücü benzine göre daha düşük olduğu için bilinenin aksine yanma daha düşük sıcaklıklarda gerçekleşmektedir.

LPG alt kalorifik güçlerden de görüldüğü gibi yanma esnasında silindirlerde daha fazla sıcaklık oluşması fiziken mümkün değildir. Farklı yakıt kullanımında yanma odasında oluşabilecek sıcaklıklar açısından LPG veya DOĞALGAZ benzine göre gerek volumetrik verim ve gerekse adyabatik alev sıcaklıkları açısından daha avantajlı görünmektedir. Dolayısıyla bu yakıtlarla daha düşük sıcaklıklar ve daha düşük ısıl zorlamalar oluşmaktadır.

Neden Benzin Tüketimi olur?

Direkt enjeksiyonlu motorlarda belirttiğimiz gibi enjektörler yanma odasının içerisine açılır ve yüksek çalışma basıncını sağlayabilmesi için gözle görülemeyecek kadar küçük gözeneklerden yakıt akışı sağlanmaktadır. Lpg dönüşümü sonrası motor gaz ile çalıştığı süre zarfı içerisinde yüksek ısıya maruz kalan enjektörlerin gözeneklerinde tıkanmalar olması muhtemeldir ki bunun önüne geçmek için belli aralıklarla enjektörler benzin püskürtmesi yaparak benzin enjektörlerinin korunması hedeflenmektedir. Dolayısıyla standart sıralı sistemlerden farklı olarak ilk çalıştırma dışında da belli periyotlarla benzin tüketimi gerçekleşirken kit markalarına göre bu miktar farklılık göstermektedir.

 

Ne Kadar Yakıt Tasarrufu Sağlarım?

Tercih edilen kit markası ve akaryakıt litre fiyatlarına bağlı olarak minimum %30 maksimum %45 tasarruf imkanı sağlamaktadır. Bu tüketimlere tabi ki benzin sarfiyatlarıda dahildir.

Yani 13.000 km ile 25.000 km arası lpg montajı için verilen ücreti amorti etmek mümkün.